Trikomonas Nedir ?

Trikomonas cinsel yolla geçen bir hastalıktır. Hastalığa etkeninden ötürü “trikomoniasis” ismi verilir. Etkeni diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi bakteri veya virüs değil, bir parazittir. Erkek ve kadınlarda hastalık yapsa da bulguları kadınlarda daha belirgin olur. Çok kolay bulaşır ve çok kolay tedavi edilir. Hemen hiç komplikasyonu yoktur. Trikomonas tek hücreli bir protozoa denilen parazittir. Tam bilimsel adı “trichomonas vaginalis” dir. Hemen tamamen vaginal bir enfeksiyondur. Erkekte ve kadında daha nadir olarak idrar yolunda da enfeksiyon yapabilir. Enfekte partner ile tam penis-vagina tarzında ilişki olmasa da bulaşabilir. Ancak yakın temas şarttır. Genelde erkeklerde semptom ve şikayet oluşturmaz. Ara ara penisde irritasyon, hafif akıntı ve yanma olabilir. Kadında köpüklü, sarı-yeşil, kötü kokulu tipik bir vaginal akıntı oluşturur. Enfeksiyonlu bir erkekle ilişkiden 5-28 gün içinde şikayetler olabilir. HIV enfeksiyonuna enfekte erkek ile ilişki olursa bulaşma riskini arttırır. Gebelikte enfeksiyon, erken doğum veya düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma riskini arttırır.

Teşhis

Çok kolaydır. Muayenede vaginal akıntının mikroskopik incelenmesi ile hemen teşhis edilir. Hareketli protozoanlar kolayca görülür.

Tedavi

Metronidazole veya tinidazole tek dozda tedavi eder. Gebe kadınlarda da kullanılabilir. Hem kadın, hem de partneri tedavi edilmelidir. Bağışıklık bırakmaz, bu nedenle yeniden enfeksiyon mümkündür.

Korunma

Tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi tek eşlilik ve kondom kullanımı tek korunma yoludur. Güvenli seks uygulamaları tüm toplumun benimsemesi ve eğitilmesi bu tür hastalıkların azaltılması için gereklidir.