Tüp Bebek Tedavisi Görmüş Hasta Örnekleri

Tüp Bebek Hasta Örnekleri

Tüp bebekte en yüksek gebelik şansı ilk 3 deneme içindedir. Sorunu tüp bebek yöntemi ile çözülebilen ve zaten şansı yüksek olan çiftler ilk denemelerde gebe kaldıkları için geriye genellikle tedavinin pek işe yaramadığı çiftler kalmaktadır. Ancak gene de 3-4 denemeden sonra bile gebe kalamayan çiftler özellikle kaliteli embryo oluşturabiliyorlarsa, morallerini bozmamalı ve hekimlerinin kendilerine şans vermesi durumunda devam etmelidirler. Aşağıda böyle zor koşullarda gebe kalabilmiş çiftlere ait öyküler bu düşünceyi destekler mahiyettedir.

Hasta 1:
Hastamız 37 yaşında, kocasının sperm sayımı normalin biraz altında on yıllık evli bir kadın. Geçen beş yıl boyunca toplam 7 tüp bebek denemesi olmuş. Her seferinde güzel embryolar oluştuğu halde gebelik olmamış. Artık durumu kabullenip, tedaviyi bıraktıkları sırada bir arkadaşlarının ısrarı ile kliniğimize başvuran hasta kendisinin sekizinci denemesinde üçüz gebe kaldı. Üçüz gebelik 11. haftada fetosit denilen işlem ile ikiz gebeliğe indirildi. Ancak 22. haftada erken doğum başladı. Tüm gebelikler kaybedildi. Hasta 6 ay sonra yeniden tüp bebek denedi. Bu kez verilen üç embryo tutmadı. Son denemeden iki ay sonra artık umudu artmış olan hasta yeniden tüp bebek denedi. Bu kez gene üç embryo konuldu ve üçüz gebelik oluştu. Gebelik fetosit denilen işlemle ikiye indirildi, ancak bu kez rahim ağzına 16. haftada özel bir dikiş konuldu. Hasta gebeliği 36.haftaya kadar başarı ile taşıdı ve sağlıklı ikiz bebekleri oldu.

Hasta 2:
Almanya’da yaşıyan 38 yaşında bayan E.K. 15 yıldır evli ve hiç gebe kalamamış. Belirgin bir kısırlık nedeni yok. Daha önceden Almanya’da 5 kez tüp bebek denemiş. Ancak gebelik oluşmamış. Üstelik giderek hastadan elde edilen yumurta sayısı azalmış ve son denemede sadece iki yumurta elde edilebilmiş. Bayan E.K. nın yapılan muayenesinde gerçekten yumurtalık rezervinin azaldığı görüldü ve şansının çok olmadığı ifade edildi. Yumurtalığın uyarılması ile 3 yumurta elde edildi. Hepsi döllendi ve hastaya transfer edildi. Almanya’ya geri dönen hasta oradan gebelik testinin pozitif olduğunu bildirdi. Sürpriz olan ultrasonografi de üçüz gebeliğin olması idi. Onuncu gebelik haftasında hala üçüz gebeliğin devam etmesi üzerine hastaya fetosit işlemi yaptırması önerildi. Hasta pekçok hekimle konuşmasına rağmen Almanya’da bu işlemi yaptıramadı ve bir günlüğüne gene kliniğimize gelerek işlemi yaptırdı. Sağlıklı ikiz bebekleri oldu. Artık menopoza gireceği sanılan hastamız üç yıl sonra bu kez isteği dışında yeniden gebe kaldı. Halen üç çocuklu, kalabalık ve mutlu bir aile oluşturuyorlar.

Hasta 3:
Hastamız genetik bir durumdan ötürü (Mozaik Turner) yeterli yumurta üretemiyor. Kadına ait bu soruna ilave olarak eşinin orta derecede sperm sayısı ve şekli ile ilgili sorunları var. Her ay ilaç yardımı ile 2-3 adet yumurta üreten ve bununla 3 kez tüp bebek deneyen hastanın gebeliği oluşmadı. Bu arada giderek adet sıklıkları azaldı ve hiç adet görmemeye başladı. İki yıl menopozal dönemin ardından Türkiye’de yasal olmadığı için yurtdışına giderek sağlıklı genç bir kadından temin edilen yumurtalar ile gebe kalmaya çalıştı. İki kez denediği yumurta bağışı veya donasyonu denilen bu işlemle de gebelik oluşmadı. Bu arada eşi ile çıktıkları bir tatil dönüşü bir ay sonra sabah bulantıları ve kusma ile farkettikleri bir gebelik oluştu. Bu mucize gebelik sağlıklı olarak devam etti ve halen sağlıklı bir kız çocukları var.

Hasta 4:
Bayan S.K. 42 yaşında, öğretmen ve 20 yıllık evli. Hastanın yumurtalıkları çok küçük ve ilaçla sadece bir yumurta elde edilebildi. İlk başarısız tüp bebek denemesinin ardından artık ilaç kullanılmadan kendi doğal olarak ürettiği bir yumurtayı kullanarak tüp bebek denemeleri yapılmaya başlandı. Arka arkaya her ay tekrarlanan tedavilerin dördüncüsünde gebelik oluştu. Yaşlı gebelik nedeni ile amniosentez dahil tüm testleri normal olan hasta 39. haftada sezaryenle sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi.