MOLLOSCUM CONTAGIOSUM (GÖBEKLİ SİĞİL)

Molloscum Contagiosum (MC), pox grubu virüsler (Mulluscipoxvirus ) tarafından (MCV) oluşturulur. Deride iyi huylu küçük kabartılar yapar. Bulaşıcı bir hastalıktır. Derinin sadece yüzeyel tabakalarında yerleşir. Enfeksiyonun bulaşmasından yaklaşık 1-3 ay sonra kabartılar oluşur. Genellikle cinsel temas veya yakın cilt teması ile bulaşır.

Epidemiyoloji

MC tüm dünyada görülebilen bir hastalıktır. Ancak en çok Zaire ve Papua Yeni Gine gibi bölgelerde görülür. En çok çocuklarda görülür, ancak her yaşta görülmesi mümkün olan bir hastalıktır. Cilt teması ile küçük yaralanmalardan veya indirekt olarak bulaşabilir. Gençlerde genellikle cinsel yolla bulaşır. Amerika Birleşik Devletlerinde özellikle 1980 lerden sonra AIDS yaygınlaşması ile bu hastalarda ciddi MC enfeksiyonları rapor edilmektedir. Virusün 3 tipi mevcuttur: MCV I, MCV II, ve MCVIII. MCV I en çok rastlanan tipidir.

Bulgular:

Deriyle aynı renkte veya pembe, 1-5 mm arasında kubbe şeklinde, ortası hafif çukur parlak kabartılar olarak görülür. Karın, kasıklar ve yüzde gruplar halinde bulunur. Deriden deriye temasla veya kişinin kendi kendine bulaştırmasıyla yayılır.Kolay infekte olur, bilinçsiz sıkmaya/patlatmaya çalışmakla etrafına bulaşabilir. Lezyonlar enfekte (bakteriel, sekonder enfeksiyon) değilse ağrılı değildir. Bazen hafif kaşıntı olabilir. Deri içine doğru patlarsa kistleşebilir. Dikkatli bir şekilde sıkıldığında orta kısmından virus materyali içeren yumuşak bir çekirdek çıkar. Bu derideki lezyonun kaybolmasını sağlayabilir.

BULAŞMA

Kişiden kişiye yakın temasla bulaşır. Cinsel ilişki en sık bulaşma yollarındandır. Daha nadiren havlu, bornoz gibi ortak kullanılabilecek giysiler veya havuz, küvet, solarium, tuvalet gibi ortak kullanılan mekanlar vasıtası ile de bulaşma olabilir. Çocuklara daha kolay bulaşır. Bunun nedeni viruse karşı bağışıklık mekanizmasının daha az gelişmiş olmasıdır. Gene bağışık sistemi zayıf kişilerde (organ nakli, kemoterapi, HIV pozitif, anemi vs) daha kolay bulaşır. Kişinin kendi kendine bulaştırması da (otoinokülasyon) mümkündür. Bu nedenle lezyonu olan kişilerin banyo ve tuvalet kullanımı sonrasında ellerini iyice yıkamaları çok önemlidir.

Teşhis

Siğile benzer küçük kabartıların görünüşleri çok tipiktir. Teşhis hekimin lezyonları görmesi ile konulur. Ayrıca test yapmaya gerek yoktur.

Tedavi

Lezyonlar, çoğu zaman 6 ay – 2 yıllık içerisinde kendiliğinden iyileşir. Ancak bağışıklık sistemi zayıf olanlarda daha uzun sürebilir veya yaygınlaşabilir. Ayrıca lezyonu uzun süre kişilerin taşıması bulaştırıcılık süresini de uzatacağından aktif tedavi tavsiye olunur. Bu nedenle:
  • Hastanın bağışıklık sistemi incelenmeli, sorun varsa düzeltilmelidir. Beslenme, istirahat durumu düzenlenmeli ve anemi, bağışıklık sistemini etkileyen diğer hastalıklar taranmalıdır.
  • Bakteriel infeksiyon varsa antibiyotik verilebilir.
  • Kistleşme varsa lezyon, total olarak çıkarılır veya koterize edilir.
  • Mevcut lezyonlar tahrip edilir. Bunun için küretle kazıma, krioterapi (sıvı nitrojen ile dondurulma), elektrik akımı (koterizasyon) veya asitli solusyon kullanılır.
  • İmiquimad %5 krem sürülebilir
  • Tedaviye dirençli vakalarda antiviral ilaçlar (ritonavir, cidofovir) veya interferon yararlı olabilir.
  • Hastalığın bulaşıcı olduğu unutulmamalıdır. Hastanın kendisine ve yakınlarına korunma tedbirleri öğretilmeli ve diğer hastalar da tedaviye çağırılmalıdır.

Nasıl korunuruz?

Bu ve tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en iyi yolu tek eşliliktir. Ancak farklı bir cinsel hayatı tercih ediyorsanız riskinizi azaltmak kondom / preservativ veya eş değer engelleyici sistemler kullanmaktır. Ancak oral seks veya sadece cilt teması ile bulaşma olabileceği de unutulmamalıdır. Hastalığın banyo, umumi tuvalet, solarium, spor salonu ve hatta doktor muayenesi ile de bulaşabileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle bu tür yerlerde uygun hijyen koşullarının olup olmadığını incelemek, yetersiz olduğunu düşündüğünüz yerlerden uzak durmak gerekir. Uzak durulamıyorsa kendi şahsi hijyen önlemlerinizi almaya çalışınız (örneğin spor salonuna kendi havlunuzu getirmek, yanınızda veya dolabınızda antiseptik spreyler bulundurmak ve klozet kapaklarını temizleyip kullanmak gibi).