Takvim Yöntemi

Genel bilgiler Takvim yöntemi, “gebelik açısından en riskli” günleri hesaplayarak gebelikten korunmaya çalışmak şeklinde uygulanır.

Ne kadar güvenlidir?

Bu yöntem güvenilirliği az olan bir yöntemdir. Adet kanaması düzenli olarak 28 günde bir olan kadınlar için uygundur. Adet kanaması düzensiz olanlar kullanmamalıdır.

Nasıl uygulanır?

  • Adet dönemlerinin uzunluğu en az 8 ay süreyle kaydedilmelidir.
  • En uzun dönemden 11 gün çıkartın
  • En kısa dönemden 18 gün çıkartın
  • Bu dönemlerde ya ilişkide bulunmayın ya da bir korunma yöntemi uygulayın.
  • Bir dönemin uzunluğu adet kanamasının ilk gününden bir sonraki adet döneminin ilk gününe kadar olan süredir.

Avantajları nelerdir?

Hasta kendine uygulayabilir ve gebelikten korunma yöntemleri arasında en ucuz takvim metodur.

Kimler kullanmamalıdır?

Adet dönemlerinin uzunluğu çok değişkense ya da kişi düzensiz adet görüyorsa bu yöntem uygun değildir ve mutlaka hekim kontrolü gereklidir.

Olası sorunlar nedir?

Doğal yöntemlerin kullanılması için çiftlerin her ikisinin de bu konuda gönüllü ve uyumlu olması, gebe kalma ihtimalinin olduğu günlerde ilişkide bulunmamaları, kadının adetlerinin düzenli olması gerekmektedir.

Uyarılar

Kadın teorik olarak adet döngüsünün her gününde gebe kalabilir. Adet görülen günlerde ve adetten hemen birkaç gün öncesindeki günlerde gebe kalma olasılığı oldukça düşük olmakla beraber bu olasılık hiçbir zaman sıfır değildir. Takvim yöntemi kullanılacaksa bu gerçek gözönünde bulundurulmalı ve adet gecikmesi olduğunda gebelik olasılığı araştırılmalıdır.