Vajinal Akıntılar – Tanım

Vajinadan akan sıvı miktarının normalin üstünde olmasıdır. Akıntı koku (normal, kokusuz, kötü kokulu), yoğunluk (koyu, su gibi, katı) ve renk (renksiz, beyaz-sarı, kirli renkli) olarak farklılıklar gösterebilir. Çocuk doğurma yaşlarındaki kadınlarda bir miktar vaginal akıntı normaldir. Normal şartlar altında serviksde (rahim ağzı) bulunan bezler berrak koyu kıvamlı bir salgı oluştururlar. Bu sıvı vagendeki bakteriler ve vagina duvarını kaplayan deri döküntüleri ve bartholin bezi (vagen girişinde bulunan salgı bezleri) salgısı ile karışarak yapısını değiştirebilir. İçindeki mukus miktarına bağlı olarak beyaz renkli ve koyu renkli olabileceği gibi, hava ile karşılaşınca sarımsı renk alabilir. Yumurtlama zamanı (sıklıkla iki adet ortasına gelen dönem) artan mukus miktarına bağlı olarak miktarı artabilir, hemen adete yakın dönemlerde de beyaz ve koyu bir akıntı halini alabilir. Seksüel uyarılma veya stress durumlarında berrak ve sulu bir akıntı, tipik kokusu ile artabilir. Bu tür akıntılar hastalık değildir. Ancak bazı kadınlar tarafından normal miktardaki akıntılar bile rahatsızlık oluşturmaktadırlar. Her zamanki vaginal akıntı, miktar-renk-koyuluk yönünden önemli değişiklikler gösteriyor ise hastalık ve tedavi düşünülmelidir. Sıklıkla cinsel yolla bulaşan hastalıklar akıntı nedeni oldukları için hastanın eşinin de muayene ve tedavisi gerekir. Kadınlarda ergenlik yaşından itibaren vagen içinde Döderlein basilleri denilen bir bakteri tipi bulunur. Bu bakteriler vagen deri döküntüleri içindeki şekeri laktik aside çevirir. Böylece vagen için başka bakteriler ve mantarlar için uygunsuz bir ortam olan asidik ortama döner. Bu basiller koruyucu etki yaparlar. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı bu faydalı mikropları öldürerek vagende başka bakteri ve mantarların gelişmesine zemin hazırlayabilir.

Teşhis:

Tanı için mutlaka vaginal muayene yanında akıntının mikroskopik incelemesi yapılmalıdır. Bazı durumlarda vagen akıntısının kültürü de gerekebilir. Ancak çoğu zaman tanı mikroskopik inceleme ile konulur.

Sık rastlanan nedenler:

  • Nonspesifik vaginit: Belli bir neden bulunmaz. Vagen içindeki bakteri florası (yapısı) değişmiştir
  • Yabancı cisimler (unutulmuş tampon, kondom parçası vs)
  • Candida (Mantar) Bir tür mantar enfeksiyonu
  • Trikomonas (bir parazit tipi)
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (özellikle akıntı peynir gibi, kokulu ve kanlı ise)
  • Bakteriel vaginosis
  • İlaçlara bağlı (antibiyotik kullanımı, estrogen içeren ilaçlar)
  • Atrofik vaginit (yaşlı, menopozdaki kadınlarda)
  • Radyasyon
  • Seksuel uyarılma veya stress (normal akıntı)
Vaginal akıntının başka nedenleri de olabilir. Yukarıdaki sıralama sıklık sırasına göre yapılmamıştır. Hastanın yaşına, seksüel aktivitesine, partner sayısına, birlikte bulunan metabolik hastalıklarına (şeker hastalığı vs) göre değişik nedenler olabilir. Tedavi ezbere değil, nedene göre yapıldığı takdirde başarı ihtimali yüksektir.