Emzirme sırasında gebe kalınır mı?

Pek çok insan emzirmenin gebelikten koruyucu etkisi olduğuna inanır. Kısmen doğru bile olsa, emzirme sırasında düzenli adetlerin olması artık yumurtlamanın başladığına ve gebelik ihtimalinin olduğuna işarettir. Öte yandan emzirme sırasında adet görmediğini düşünen bir kadın ilk yumurtladığı ay, henüz adetleri başlamadan gebe kalabilir. Bu nedenle doğum sonrasında ikinci aydan itibaren sağlıklı bir yöntemle gebelikten korunmak gerekir.

Ancak isteyerek veya istemeyerek bir bebeğinizi emzirirken diğerine gebe kaldığınızda neler yapmalısınız?

Emzirmeye devam edebilirsiniz. Bunun gerek emzirdiğiniz bebeğe, gerek size, gerekse karnınızdaki bebeğe bir zararı yoktur. Ancak yeterli ve sağlıklı beslenmeye her zamankinden daha dikkat etmelisiniz. Çünkü artık 3 kişiyi doyurmaktasınız.

Ancak gebelik önceki çocuk 6-8 aylık olduktan sonra ise, artık bebeği memeden kesmenin de zamanı gelmiş demektir. Sağlık açısından devam etmenin zararı olmasa da, ilk bebek yeterli süre anne sütü almış demektir. Bazı ailelerde ileri yaşlara kadar bebeklerini emzirme alışkanlığı vardır. Bu durumdaki ailelerde ilk çocuk sütün tadının özellikle gebeliğin sonuna doğru değiştiğini söyleyebilirler. Daha koyu ve yoğun tatlı bir süt gelmeye başlayabilir. Ancak bu sütü emzirmenin de zararı yoktur. Gebelik sırasında meme uçlarının daha hassas olacağını unutmamak gerekir. Bu emzirme sırasında rahatsızlık yaratabilir.

Anne gebeliğin ilerleyen günlerinde emzirme ve sütün gelmesi için meme başının stimulasyonu-uyarılması rahim kasılmalarına sebep olabilir. Bunun nedeni meme başı uyarılması ile beyin altındaki hipofiz bezinden daha fazla oksitosin hormonu salınmasıdır. Bu doğumu başlatan ve rahimi kasan hormondur. Aynı hormon süt salgısını da kolaylaştırır. Fakat emzirme ile salınan hormon doğumu erken başlatacak seviyeye gelmez. Gene de kasılmalar çok rahatsızlık veriyor ise emzirmeyi sonlandırmak düşünülmelidir. Öte yandan bir erken doğum riski söz konusu ise, hekiminiz gerekli tedbirleri almanın yanı sıra emzirmeyi de kesmek isteyebilir.

Tüm gebeliği boyunca emziren annelerin daha sonra her iki çocuğunu da emzirdiği görülebilir. Bunun da hiçbir tıbbi zararı yoktur. Ancak sütün iki çocuğu birden doyurması nadiren olur. Yeni doğanın ihtiyaçlarını ön plana almak gerekmektedir. Çünkü anne sütü 6 aydan önce çok daha önemlidir. Sadece besin değil, enfeksiyonlara karşı da koruyucu etkisi mevcuttur ve yeni doğan bundan tam anlamı ile yararlanmalıdır.