Disable Preloader

SSS

Tüp Bebek

Tedavi sırasında işinize devam edebilir, egzersiz yapabilirsiniz. Ancak yumurtalıklar tedavi sırasında büyüyecek ve daha hassas olacaktır. Bu nedenle ağır antremanlar ve ağır işler tavsiye edilmez. Normal koşullarda, embryo transferi yapıldıktan sonra bile orta ve hafif düzeyde egzersiz, hatta cinsel ilişkide bulunmakta zarar yoktur.
Bu ilaçlara cevabınıza göre değişebilir. Genellikle hastanın ilk değerlendirilmesinin yapıldığı muayeneden sonra, yumurta toplama ve embryo transferi dahil, hastaları 4-5 kez görmek gerekmektedir.
Hayır. Her hastanın ihtiyacı olan ilaç miktarı farklı olabilir. Yaşınıza, infertilite nedenine, yumurta rezervine ve başka pek çok faktöre bağlı olarak kullanılan ilaçların tutarı değişebilir. Ancak tedavi başlangıcında hekiminiz durumunuzu değerlendirip, yaklaşık bir maliyet tahmini yapabilir.
Tüp bebek tedavisinde kullanılan iğneleri hazırlamak ve yapmak çok kolaydır. Biz zaten nasıl yapılacağının size tarif edeceğiz. Bunun yanında eğitici videolarımıza da internetten erişebilirsiniz. Tüm enjeksiyonlar cilt altına yapılır ve kullanılan iğneler çok ince ve enjeksiyonlar ağrısızdır.
Yan etkiler hastadan hastaya değişebilir. İlaç enjeksiyon yerinde kızarıklık, kaşıntı ve ağrı, bulantı, başağrısı, memelerde gerginlik hissi görülebilir. Bazen hastalar ilaçlara istenenden çok daha fazla cevap verirler. Aşırı uyarılma sendromu denilen bu durumda, yumurtalıklar çok büyür ve karın içinde sıvı toplanması olabilir. Bu ciddi rahatsizlık verebilir. Hekiminiz bu durumu engellemek için gerekli tedbirleri alacaktır.
Gebelik şansını etkileyen pekçok faktör vardır. Doktorunuz kapsamlı bir incelemeden sonra bir tahminde bulunabilir. En iyi tahmin, ancak tedaviye başladıktan sonra ilaçlara cevabınızı, embryo kalitesini gördükten sonra yapılabilir. Hastanın infertilite öyküsü de çok önemlidir. Hastalar genellikle iki neden ile bu soruyu sorarlar. Bir kısmı, ortalama gebelik oranı iyi olan bir klinik aramaktadırlar, bazıları ise, kendi geleceklerini planlayabilmek için şanslarını öğrenmek isterler. Ortalama gebelik oranı klinik seçmede pek faydalı olmaz çünkü zor hastalar ile uğraşan bir kliniğin ortalama gebelik oranı düşük olabilir, ama çok başarılı olabilirler.
Genel olarak dondurulmuş yumurtalar ile gebelik şansı şu faktörlere bağlıdır.
  • Çözülen embryoların kalitesi. Genel olarak sadece iyi kaliteli embryolar dondurulduğu için, çözme sonunda da kaliteli embryo elde edilme ve transfer oranı %90 ın üzerindedir.
  • Yumurtaların alındığı dolayısı ile embryo dondurulduğu sırada kadının yaşı. Genellikle 37 yaşının altında dondurulmuş embryolar ile gebelik şansı, taze embryolar ile aynıdır.
  • Rahimin durumu. Endometrium – rahim için yapı – kalınlığı ve yapısı gebelik şansını etkileyebilir. Rahim içinde bulunan myom, polip, hatta tüplerin içinde bulunan sıvının aşırı olma hali gebelik şansını olumsuz etkileyebilir.
Kadınların yumurtalıklarında en fazla yumurta doğduklarında vardır. Yaklaşık birkaç milyon olan yumurta sayısı, adet görme yaşına kadar azalır ve 400 bin kadar yumurta kalır. Sonrasında her ay 200-400 yumurta harcanır ve Türkiye için ortalama 47 yaşında yumurtalar biter ve menopoz başlar. Her ay kadının kaybettiği yumurtaların içinden küçük bir kısmı kullanılan hormon ilaçları sayesinde kaybolmaz ve tüp bebek sırasında toplanan yumurtalar bunlardır. Yani zaten doğal adet döngüsünde kaybolacak olan yumurtaların bir kısmı kullanılmaktadır. Bu nedenle yumurta kaybı tüp bebek ile olmaz.
Şehir dışından gelen hastalarımız, hemen embryo transferinden sonra evlerine dönebilirler. Her türlü seyahat yöntemi emniyetlidir. Uzun süre oturarak seyahat etmek gebelik şansınızı etkilemez. Hava yolu ile dönecek hastalarımıza seyahatleri sırasında yeterli sıvı tüketmelerini ve uzun uçuşlarda uçak içinde ufak yürüyüşler yapmalarını tavsiye ediyoruz.
Hastalarımızın önemli bir kısmı şehir dışından ve hatta ülke dışından gelmektedirler. Tedavinin planlanması hemen tamamen telefon veya internet yardımı ile yapılmaktadır. Önemli sayıda hasta zaten önceden infertilite tedavisi aldıkları için ellerinde bulunan test raporları ve bulundukları yerdeki hekimlerin yardımı ile tedavi bazen hasta ile hiç karşılaşmadan dizayn edilebilmektedir. Hastalar sadece 7-8 gün içinde tedavilerini tamamlayıp evlerine dönebilirler. Tedavi öncesinde, tedavi sırasında ve sonrasında hastalarımız ile sürekli temas halindeyiz.
Yumurta toplama işlemi nadir durumlar dışında anestezi altında yapılmaktadır. Dolayısı ile hastalarımız işlem sırasında ağrı duymazlar. Yumurta toplama küçük bir cerrahi işlemdir ve çoğu hastada 10 dakikadan daha kısa sürer. Hastalarımız anestezinin etkisi geçtikten sonra hafif ağrı duyabilirler. Bu durumda damardan yapılan ağrı kesiciler yeterli rahatlamayı sağlamaktadırlar.
Her gün iğne olma düşüncesi elbette rahatsız edicidir. Ancak tüp bebek tedavisinde enjeksiyonlardan kaçınmak mümkün değildir. Ancak artık ilaçların büyük bir çoğunluğu cilt altına ve çok küçük iğnelerle yapılabilmektedir. Hastalarımız kısa süreli bir eğitimle, kendi iğnelerini yapabilir hale gelmektedirler. Yumurta toplama sonrasında hastalara Progesterone hormonu verilmektedir. Hastaların büyük çoğunluğu bu ilacı vaginal olarak kullanır. Çok küçük bir grup kas içine iğne olarak kullanmak zorunda kalabilirler. Bu ağrılı iğnenin yerini son zamanlarda cilt altına yapılan Progesterone almıştır. Vaginal kullanım, adele içine veya cilt altına yapılan iğne kadar, hatta daha etkilidir.
Genel populasyona göre hiç gebe kalmamış kadınlarda yumurtalık kanseri oranı hafifçe artmıştır (Yaklaşık olarak 1.6 kat). Bu kadınların bir kısmının tedavi amaçlı hormon ilaçları kullandığı düşünülerek, bu artışın infertilite ilaçlarından olup olmadığı sorgulanmıştır. Birkaç çalışma (1992 yılından bu yana) bu yönde sonuç verince, bu kuşku daha da artmıştır. Şu anda kabul gören görüş, infertilite tedavisinde kullanılan hormon ilaçlarının yumurtalık, rahim veya meme kanseri riskinde artış oluşturmadığı yönündedir. Büyük bir olasılıkla, infertil kadınlarda görülen hafif yumurtalık kanseri ve meme kanseri ihtimali, bu kadınların hiç gebe kalmamış olmasından ve gebeliğin bu kanserlerden koruyucu etkisinden mahrum olmalarından kaynaklanmaktadır.
Bazı araştırmalara göre tüp bebek ile oluşan gebeliklerde normal populasyona göre hafif bir anomali artışı vardır (%4-5 e karşın %3). Ancak bu farkın, tüp bebek yönteminden çok, infertilite – kısırlık nedeni ile olma ihtimali daha fazladır. Tüp Bebek çocuklarında oluşan doğumsal defekt oranı %4-5 cıvarındadır Bu hafif artış, IUI (aşılama yönteminde) ile doğan bebeklerde de gözlenmektedir. Bu bulgu, anomali nedeninin tüp bebek değil, infertil hastaların zaten sahip oldukları sorunlardan kaynaklandığını düşündürür.
- Size verilen bazı ilaçlar gebelik testinden sonra da kullanılır. Bu süre hastaya, kullanılan ilaçlara ve tedaviye göre değişiklik gösterir. Bazı klinikler 3 ay süresince ilaç kullanmanızı önerebilir. Bunun gereksiz olduğuna dair pek çok araştırma mevcuttur.
-  Embriyodan bir ya da iki hücre alınması ile bu hücreler üzerinde genetik testler yapılmaktadır. Sağlıklı embriyoların seçimi, genetki hastalıkların teşhisi ve cinsiyet tayini gibi işlemlerde PGT yöntemi uygulanmaktadır.
- Bir çok web sayfasında cinsel ilişki uzun süreli yasaklansa da  2 - 3 gün sonra cinsel ilişkide bulunabilirsiniz. Bazı araştırmalarda transfer ile aynı gün yapılan cinsel ilişki gebelik oranında azalmaya neden olmamıştır.
- Transferden bir kaç saat sonra yıkanabilirsiniz. Aşırı sıcak banyo almamaya özen gösterin. Ayrıca sauna, Türk hamamı, solaryum ve ultrason kullanarak fizik tedavi gibi işlemler için de bir kaç gün beklemelisiniz. Bunların bilimsel bir delili yoktur, sadece ön görü olarak size tavsiye edilmektedir.
-  Çok uzun yürüyüş yapmayacaksanız hemen dönebilirsiniz.
- 15 - 20 dakikalık yatak istirahati yeterlidir. Transfer günü ağır egzersizler ve uzun yürüyüşler yapılmamalıdır. Embriyo transferi masa başı çalışanların, çalışmasına engel değildir. Transferden sonraki gün normal yaşantınıza dönebilirsiniz. 2. günden sonra cinsel ilişki de sakıncalı değildir. Yine de gebelik testine kadar üst düzey egzersiz ve ağır işlerden kaçınılmalıdır.
-  İyi kalitede embriyo, genetik olarak normal embriyo diyebiliriz ama bu kesin bir olgu değildir. Embriyonun dışında rahim ile ilgili durumlarda da değerlendirilerek tutunamama nedeni araştırılmalıdır.
- Yeni embriyo ile dondurulmuş embriyo transferi karşılaştırıldığında, yeni embriyo da gebelik şansı daha fazladır. Dondurulmuş embriyolar hastaya ekonomik ve psikolojik avantaj sağlamaktadırlar.
- Embriyolar altıncı güne kadar tüp bebek ekibinin uygun göreceği herhangi bir günde dondurulabilir. Jinepol Tüp Bebek Merkezimizde döllenme günündeki 1. gün, 3. gün ve 5. gün (blastokist) aşamasındaki embriyoların dondurulması tercih edilmektedir.
- Donasyon ile bu mümkündür. Kadın için başka kadından, erkek için de başka erkekten alınan yumurta ve sperm, başka bir ailenin çocuk sahibi olması için kullanılabilir. Türkiye'de bu yasal olmadığı için en yakın olarak Kıbrıs'ta bu işlem uygulanabilmektedir.
- Kadın hangi yaşta olursa olsun gebe kalabilir. Bunun için rahim gereklidir. Yumurta bağışı ve eşinin spermleri kullanılarak tüp bebek tedavisi ile bu mümkündür. Biz kliniğimizde yasal sınırlamama olmamasına rağmen 50 yaşından büyük kadınları tedavi için kabul etmiyoruz. Ayrıca bebeğe gerekli bakım ve eğitimin anne - baba tarafından sağlanmasının mümkün olmadığı koşullarda da çifti tedavi programına almıyoruz.
- Bazı ülkelerde yasak olmakla beraber, yumurta donasyonu ile bu mümkündür. Başka bir kadından alınan yumurta ve eşinden alınan sperm ile gebelik mümkündür.
- Yumurtaların ortalama %65'i döllenir. Bazı çiftlerde bu oran daha yüksek iken, bazı çiftlerde daha azdır.
- Sperm donasyonu işleminde, daha önceden test edilmiş ve ailenin fiziki yapısına uygun kişilerden alınan sperm kullanılır. Bunun dışında geri kalan tüm işlem tüp bebek yöntemi olup, bir farklılığı yoktur.
- Eşinde tüm araştırmalar sonunda sperm bulunamaz ise sperm donasyon tedavisi ile çocuk sahibi olma şansı vardır.
- Eğer ki meni içerisinde sağlıklı hiç sperm yok ise Mikro TESE - TESA - TESE gibi küçük operasyonlarla testis dokusundan örnek alınır. Bu örnek içinde sağlıklı sperm bulunması halinde mikroenkeksiyon ile tüp bebek işlemi uygulanarak yumurtanın döllenmesi sağlanır.
- Yumurtaların toplandığı gün eşinizden de sperm alınır. Bu yüzden eşinizle beraber gelmeniz gerekmektedir. Eğer eşinizin sperm verme sorunu varsa bu durumu yumurta toplama işleminden önce doktorunuza mutlaka bildiriniz. Bu durumlarda spermin evden getirilmesi ya da özel kondom kullanılarak cinsel ilişki ile meninin alınması gerekebilir. Ayrıca şehir dışı ya da yurt dışından gelen hastalar meninin dondurularak getirilmesi konusunda da bilgilendirilmektedir.
- İlaçların etkisi yüzünden uyku haliniz olabilir. Bunun dışında kasıklarda ve mesanede hafif ağrı olabilir. Bu yumurta toplama işlemi öncesinde yumurtalıklarınız büyüdüğü için hissedilen ağrıya benzer bir ağrıdır.
- Hayır. Damar yoluyla yaopılan sakinleştirici ve ağrı kesici ile işlem rahatça yapılabilir. Nadiren de olsa derin anestezi altında da bu işlem yapılmaktadır. 
- Yumurtalıklarınızdaki folikül sayısına bağlı olarak yumurta toplama işlemi süresi değişir ancak ortalama olarak 5 ile 10 dakika arasında sürdüğünü söyleyebiliriz. İşlem öncesi hazırlık ve sonrasında dinleme süresini de zamana katarsak, 2 saat içinde taburcu olabileceğinizi söyleyebiliriz.
- Tüp bebek işleminde kullanılan laboratuvar malzemelerinin pahalı oluşu ve büyük deneyim isteyen bir dal oluşu, tüp bebek tedavi işlemini pahalı yapan faktörlerdir. Türkiye'de bir çok ülkeye oranla bu maliyetler oldukça düşüktür. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri'nde tüp bebek işlemi  6500$'dan başlamakta ve buna ilaçlaar ve hazırlık testleri dahil değildir. Yine İngilterede bu fiyat 12000 Pound'a kadar çıkmaktadır.
- Tüp bebek işlemi maddi ve manevi yönü büyük olan bir tedavidir. Dolayısıyla gücünüz el verdiği sürece, hatta bebeğinizi kucağınıza alıncaya kadar tüp bebek tedavisi denemelerinde bulunabilirsiniz. Jinepol olarak biz, tüp bebek merkezi olarak size her konuda yardımcı olduğunu unutmayın.

- Genellikle iki tüp bebek denemesi arasında 3 aylık bir ara verilmesi önerilir ama çift için zaman sınırı, yumurtalık rezervi ve eldeki dondurulmuş kaliteli embriyolar değerlendirilerek tüp bebek tedavisi her ay aralıksız devam edebilir.
- Rahim filminizi çektirdiğiniz tarihtan sonra herhangi bir operasyon geçirmediyseniz ya da çektirdiğiniz tarihtan bu yana 3 yıl geçmediyse, yeni bir rahim filmi gerekli değildir. Tüp bebek tedavisi öncesinde nadiren rahim filmi istemekteyiz. Biz rahim değerlendirmesini histeroskopi ile yapmaktayız.
- Türkiye'nin bir çok ilinde kliniğimizle önceden irtibata geçmiş olan hekim arkadaşlar mevcut. Bulunduğunuz şehirdeki kadın doğum uzmanı ile bizim hekimlerimiz arasında uygun iletişim olduğu sürece tedavinizi devam ettirebilirsiniz. Bu şekilde tedavi ettiğimiz bir çok hastamız olduğunu da belirtelim.
- Muayene ve testlerden sonra tüp bebek tedavisine karar verilmişse, sizin için en doğru zamanı doktorunuz belirleyecektir ama adet kanamanızın 2. - 3. günü başvurduysanız ve şartlar sizin için uygunsa hemen tüp bebek tedavisine başlayabilirsiniz.
- Aşılama yani suni döllenme ile 2 ya da 3 denemeden sonra hala gebelik elde edemediyseniz, bu işleme devam etmenizin yerine tüp bebek tedavisine geçmenizde fayda vardır. Onun dışında tekrar denemenizde zaman kaybetme dışında bir başka zararı yoktur. Kısacası yaşı ileri olan kadınlarda ya da yumurta rezervi az olan kadınlarda aşılama ile vakit kaybetmek doktorlar tarafından tercih edilen bir durum değildir. Böyle vakalarda tüp bebek tedavisine direkt başlanır.
- Aşılama yani intrauterin inseminasyon (IUI), ilaç kullanımı ile kadında yumurta oluşmasını, eşinden alınan spermlerin özel yöntemlerle arındırarak en hareketli olanların seçilip, kadında yumurtlamanın olduğu gün rahim içine verilmesi işlemidir.
Bu işlem, çiftin var olan gebelik oranını arttırmaktadır. Ancak bu işlem tüp bebek işlemi kadar yüksek bir oran vermemektedir. Dolayısıyla çiftler bir iki aşılama denemesi yaptıktan sonra sonuç hala negatifse, tedavilerini tüp bebek tedavisi olarak değiştirmektedirler.
- Çiftler beraber gelecekleri taktirde (ki biz bunu öneriyoruz), erkek için 3 ile 5 günlük bir cinsel perhiz, kadın için ise adetin 2. ya da 3. günü kliniğimize gelmeniz en doğru zamanlama olacaktır.
Lazım olan hormon testleri, muayene ve ultrason ile görüntüleme kadın için bu tarihlerde bize en doğru sonucu vermektedir. Bu muayenede sperm değerlendirmesi ve bulaşıcı hastalık testleri de yapılmaktadır. Adet bitiminin akabinindeki hafta da rahim içi değerlendirilmesi için muayene olabilir. 
Bütün tetkikler yapıldıktan sonra çiftin tüp bebek için uygun olup olmadığı kararlaştırılır, tüp bebeğe uygun ise tedavinin nasıl ilerleyeceği detaylı bir şekilde çifte anlatılır.
- Yumurta ve tüplerle ilgili problemler kadınlar için en başta gelen problemlerdir. Bunun dışında endometriozis yine kadınlar için olası problemlerden biridir.
Erkeklerde ise sperm bozukluklukları kısırlığa neden olmaktadır.
- İnfertilite yani Türkçe'de bilinen adıyla kısırlık, 1 yıl boyunca herhangi bir korunma yöntemi kullanmadan cinsel ilişkiye girme sonucunda gebelik elde edilememe halidir. Dünya genelinde %10 ile %15 arasında bir oranla çiftler infertilite problemleri ile karşılaşmaktadırlar.